Průvodce výběrem správné rukojeti nože

Když se rozhodujeme o koupi nože, téměř vždy zaměřujeme naši pozornost na ostří, výrobce, kvalitu a tvrdost oceli, geometri a účel používání nože. Velmi často ovšem zapomínáme, že nůž není jen čepel, ale také kvalitní, spolehlivá a pohodlná rukojeť, která dobře zapadne do naší dlaně a je příjemná na dotek. Koneckonců je to právě rukojeť, která je zodpovědná za ergonomii a bezpečnost, spolehlivost sevření a stupeň únavy naší ruky, obzvláště, když s nožem manipulujeme po dlouhou dobu.

Obecně platí, že technologie výroby a především volba materiálu rukojeti, nejsou tak jednoduché, jak se může na první pohled zdát. Kuchyňský nůž přichází do styku s potravinami, což znamená, že jeho rukojeť by měla být jak ekologická, tak hygienická. Během vaření často nůž opláchneme, což znamená, že jeho rukojeť musí dostatečně odolávat vlhkosti, rozdílné teplotě a působení detergentů. Rukojeť nesmí za žádných okolností selhat dříve, než-li čepel nože. 

Abychom si vybrali ten správný nůž na základě všech důležitých detailů, pojďme si vysvětlit jaké materiály se k výrobě rukojetí používají a jaké u nich nalezneme výhody.

Jak si vybrat kuchyňský nůž s perfektně padnoucí rukojetí?

Předtím, než koupíte kuchyňský nůž, věnujte svoji pozornost rukojeti nože. 

Rukojeti nožů
Padnoucí rukojeť

Rukojeť tvoří nedílnou součást nože. Obvykle bývá vyrobena z jiného materiálu než čepel, můžeme se ale také setkat s celokovovými noži. Rukojeť je vyrobena tak, aby podporovala celou strukturu nože a zajišťovala snadnou manipulaci. U kuchyňských nožů je rukojeť zpravidla v jedné linii s čepelí, u jiných typů nožů se ovšem můžeme setkat i s jiným tvarem rukojeti, který zahrnuje i tzv. stopku.

  • Rukojeť nože se skládá z:
  • 1. Tang - část, kterou chytíme;
  • 2. Páteř - horní část rukojeti;
  • 3. Břicho - část rukojeti naproti páteři;
  • 4. Zadek - nejvzdálenější část rukojeti na jejím konci.

Rukojeť je často vybavena také ochrannými prvky, které vykonávají ochrannou funkci a zabraňují sklouznutí prstů na čepel během manipulace s nožem. V některých případech může podpěra působit jako ochranný prvek, i když je to samostatná část (nikoli část rukojeti), která zakrývá spoje mezi kovovou částí nože a rukojetí.

Břicho je často vybaveno drážkami na prsty, které slouží ke zlepšení ergonomie. Tang má konvexní části a nepravidelnosti povrchu ve formě teček nebo žebrování. Díky tomu se zvyšuje pevnost sevření a zabraňuje sklouznutí nože v dlani. Se skrytým tangem může být rukojeť opatřena kryty na matice nebo nýty, u montáže na stopku (full tang) jsou nýty po obou stranách odkryty. 

Pokud jde o tvar rukojeti, výrobci se občas uchylují k výrobě nožů s podivným tvarem rukojeti, nicméně nejvhodnější je pravidelný rovný tvar bez roztažení a zúžení. Může mít oválný, kulatý, zaoblený obdélníkový průřez nebo může mít dokonce tvar D.

Kónické rukojeti zužující se k čepeli jsou také běžné a mají dobrou ergonomii. Rukojeť není tak jednoduchá záležitost, jak se může jevit na první pohled. S vědomím odpovídající struktury si však můžete vybrat ideální kuchyňský nůž, který vám skvěle padne do ruky.

Jaký materiál je vhodný pro rukojeť kuchyňských nožů?

Předtím, než si koupíte kuchyňský nůž, musíte se také rozhodnout, jaký materiál rukojeti je pro vás nejvhodnější. Existuje nepřeberné množství různých materiálů a my si je rozdělíme podle jejich původu.

Plátkovací nůž
Padnoucí rukojeť nožů

Anorganické materiály

Obecně tato skupina zahrnuje různé oceli, kovy a jejich slitiny. Určitě to není nejoblíbenější materiál pro výrobu rukojeti, protože cena takového nože se může vyšplhat hodně vysoko a jeho výroba je složitá. I přesto se však s takovými noži setkáváme. K tomuto účelu byly v různých dobách používány bronz, mosaz, hliník, nikl, měď, cín, titan a mědinikl.

Tato skupina také zahrnuje různé minerály, jako je nefrit a obsidián. Nože s takovými rukojeťmi můžeme najít i v dnešní době, lze je ale jen stěží označit za praktické, spíše suvenýrové, protože takový materiál je příliš drahý, obtížně zpracovatelný a bez dlouhé výdrže.

Přírodní organické materiály rostlinného nebo živočišného původu

Jedná se o ucelenou skupinu materiálů, které jsou pro výrobu rukojeti velmi běžné. Mezi organické materiály rostlinného původu patří různé druhy dřeva (od běžných po vzácné a jemné), kůra (například březová kůra) nebo burl (drcené dřevo, ze kterého vzejdou rukojeti se zajímavou texturou).

Mezi organické materiály živočišného původu patří kůže domácích a divokých zvířat, jejich kosti, zuby a kly, rohy a krunýře. Jako zdroj materiálu může sloužit různá zvířata - od běžných prasat nebo krav po slony, mrože nebo želvy

Tyto materiály jsou sice ekologické (ve smyslu biologické rozložitelnosti) a krásné, ale jejich obtížnost získání a složitost zpracování mnohdy nadsadí cenu. Tyto materiály navíc nejsou příliš vhodné pro kuchyňské náčiní, protože nejsou hygienické, odolné vůči vlhkosti, jsou často hořlavé a náchylné k hnilobě, praskání a lomu. Pokud si koupíte kuchyňský nůž z takového materiálu, sotva vám bude dobře sloužit.

Výjimkou je pouze dřevo, které je impregnované variací sloučenin, které vylepší jeho funkční vlastnosti.

Umělé materiály

Tato skupina není méně obsáhlá než ta předchozí. Moderní průmysl vyvinul obrovské množství syntetických materiálů vhodných pro výrobu rukojetí a je prostě nemožné je všechny vyjmenovat. Jmenujme tedy alespoň některé: plasty a syntetické pryskyřice, ABS a G-10, laminát a guma, plexisklo a nylon, lavsan a kevlar, TPR a nespočet dalších materiálů.

Na rozdíl od jiných typů materiálů tyto materiály zaujímají přední příčky, jelikož disponují vynikajícími funkčními vlastnostmi a jsou pro člověka naprosto bezpečné.

Jsou také hygienické, nehořlavé, odolné proti vlhkosti, chemicky neutrální, vydrží vysoké teploty a nemají nepříznivý vliv na krájené potraviny. Mají nízkou vodivost a zajišťují spolehlivé uchopení a příjemné hmatové pocity. Jsou to nejběžnější materiály pro všechny typy nožů vyráběných v dnešní době.

Dřevěné rukojeti
Kombinované materiály

Kombinované materiály

Kombinování různých materiálů není až tak běžné u průmyslové výroby, najdeme jej však u menších řemeslných dílen. Takové výrobky jsou zpravidla velmi krásné a originální, protože dávají prostor umělcově fantazii při vytváření jedinečných kombinací. Často se můžeme setkat s kombinací kůže, plexiskla, dřeva, plastu a dalších oblíbených materiálů. 

Pevnost a možnost využití takových rukojetí se bude odvíjet od použitých materiálů. Těžko však lze produkovat výrobky z kombinovaných materiálů v průmyslové výrobě. 

Tato skupina však může také zahrnovat výrobky, které kombinují organické a anorganické materiály jako je např. mikarta nebo pakka.

Mikarta zahrnuje textilní a kartonové nebo papírové (dřevěné) vrstvy, jakož i polymerové filmy a pryskyřičná pojiva.

Pakka je dřevo kombinované s fenolovou pryskyřicí. Pakka i mikarta se vyznačují všemi pevnostmi plastů a nejsou esteticky a ekologicky horší než dřevo a kosti nebo jiné přírodní materiály. 

Je na vás, abyste se rozhodli, jaký materiál rukojeti kuchyňského nože si vybrat při nákupu; je však důležité, aby rukojeť byla pevná, spolehlivá a odolná.

Kategorie blogu
Nahoru