Jsou ořechová másla vhodná pro děti?

Je tomu dlouho, kdy začal kolovat názor, že by se děti měly vyhnout konzumaci arašídových a jiných ořechových másel. Nová zjištění v tomto odvětví však poukazují na to, že včasná konzumace ořechových másel by mohla snížit riziko vzniku alergií na ořechy.

Arašídy a ořechy rostoucí na stromech patří mezi 8 nejčastějších alergenních potravin, se kterými se setkáme u dětí. Kvůli této skutečnosti se dříve doporučovalo zamezit přísunu těchto potravin nejméně do prvního roku života dítěte společně s dalšími alergenními potravinami (např. vejce, mléko, soja, ryby, korýši a pšenice).

V roce 2000 American Academy of Pediatrics doporučila, aby děti s vysokým rizikem vzniku alergie na arašídy (kvůli rodinné anamnéze, jiné alergii nebo ekzému) nejedly arašídy nejméně první tři roky života. Toto opatření mělo zamezit vzniku alergie nebo zhoršení ekzému. Ukázalo se však, že i přesto se situace nijak nezlepšila, a proto v roce 2008 přestala AAP tento krok doporučovat.

V roce 2015 jedna ze studií naopak prokázala, že včasné podávání arašídového másla dětem, které mohou být zařazeny do rizikové kategorie pro vznik alergie na arašídy (měly závažný ekzém nebo alergii na vejce), zabránilo rozvoji alergie na arašídy

Ořechová másla a děti

Průběžně probíhající výzkumy dokazují, že omezování alergenních potravin (ořechy, ryby, vejce, mléko, pšenice, atd.) nepomáhá zabránit výskytu alergie na tyto potraviny v pozdějším věku. Ve skutečnosti tyto výzkumy naopak dokazují, že zavedení těchto potravin do jídelníčku může přispět ke snížení rizika získání takové alergie.

Současná doporučení ohledně ořechů

Obecně se doporučuje zavést do dětského jídelníčku ořechy v momentě, kdy děti přecházejí na pevnou stravu a po vyzkoušení mnoha potravin se neprojevila žádná alergie. To je zhruba v 6 - 8 měsíci věku dítěte. 

Pokud má vaše dítě předpoklady k získání nějaké alergie, buďte s přechodem na pevnou stravu velice opatrní a vše nejprve konzultujte s vaším dětským lékařem. 

Tipy, na co se zaměřit a na co si dát pozor:
  • Dětem, které mají méně než čtyři roky, nikdy nedávejte celé ořechy, protože by mohlo dojít k jejich vdechnutí a zadušení. Stejně tak se vyvarujte nákupu nebo výrobě ořechových másel, ve kterých by byly velké kousky ořechů. Pokud je vaše ořechové máslo příliš tuhé, stačí jej smíchat s trochou vody. 
     
  • Dbejte na to, abyste dětem nedávali příliš velké množství ořechů. Jejich vysoký obsah vlákniny může narušit vstřebávání důležitých minerálů, jako je vápník, železo, zinek, hořčík a měď. Ořechová másla dítěti podávejte v jiném čase, než potraviny obsahující tyto minerály (např. jogurt), nenaruší se tak jejich vstřebávání. 
     
  • Vyrobte si své vlastní ořechové máslo, abyste měli kontrolu nad tím, co obsahuje. Ořechová másla, která běžně najdeme v obchodech, obsahují mnoho přídavných surovin (cukr, sůl, konzervanty, palmový olej, apod.), které neprospívají zdraví dospělých natož dětem. 
     
  • Vyrobte blanšírované mandlové máslo - z mandlí, které zbavíte slupky. Bude mít méně vlákniny. Můžete si také vybrat druh ořechů, který není až tak bohatý na vlákninu, jako jsou třeba kešu ořechy

Video, jak si jednoduše vyrobit čerstvé domácí mandlové máslo:

g8OQmGrxKMo

Jak jednoduše zařadit ořechová másla do dětského jídelníčku? 

Ořechová másla jsou velice výživná a mohou zlepšit množství živin v dětské stravě. Přidáním ořechových másel do jídla obohatíte jídelníček o minerály, vlákninu, zdravé tuky, rostlinné bílkoviny a zdravé kalorie, které pomohou vašemu dítěti růst a dokonce mohou zabránit vzniku některých alergií v pozdějším věku. Nezapomeňte však podávat ořechy v přiměřeném množství díky vysokému obsahu vlákniny.

  • Pomocí přístroje NutraMilk můžete vyrábět zdravá ořechová másla, mléka, sorbety a pomazánky bez námahy v pohodlí svého domova.
  • Zkuste dát vašemu dítěti lžičku ořechového másla, v případě potřeby jej nařeďte vodou. 
  • Ořechové máslo můžete smíchat s ovocným pyré. 
  • Ořechové máslo můžete podávat s ovesnými vločkami. 
  • Vyrobte sušenky s ořechovým máslem a třeba bezlepkovou moukou. 

Doporučené produkty

Kategorie blogu
Nahoru