Jak zhubnout s radostí a bez hladovění?
Zima je ve své polovině a dny začínají být opět delší. Pro mnoho z nás znamená příchod nového roku také nové začátky. Zbavujeme se starých i nepotřebných věcí a přejeme si, aby další rok byl lepší a úspěšnější než ten předchozí. Spolu s přípitkem na zdraví si také většina z nás dává předsevzetí. Jedním z nejčastějších předsevzetí je “zhubnout”, případně také “žít zdravěji” nebo “více sportovat”. Ačkoliv je načasování i počáteční nadšení velkolepé, po pár dnech se opět vracíme do starých kolejí a předsevzetí necháme v šuplíku, kde čeká do dalšího roku. Zkusme to tedy tento rok udělat jinak.
Položte si otázku, proč chcete zhubnout
Ačkoliv se to nemusí na první pohled zdát, tato otázka je velice důležitá. Důvod, proč chceme zhubnout je naší největší motivací. Naše motivace by měla být opravdová a pozitivní, ačkoliv to může znít jako klišé. Pokud vám vytanou na mysli věty typu “chci mít hezké tělo do plavek”, “chci vypadat jako ty krásné modelky”, “chci někomu ukázat, že na to mám”, “vždycky se mi za mé tělo posmívali, tak teď jim to nandám”, “nemají mě rádi, protože jsem tlustá/ý”, tak zpomalte. Tohle všechno jsou povrchní důvody a negativní motivace, které možná mohou fungovat po určitou dobu, ale také mohou mít za vinu vznik poruch příjmu potravy, jo-jo efekt, začarovaný kruh diet kdy stále dokola hubneme a přibíráme, pocity méněcennosti, pokřivené vnímání sama sebe a narušenou psychickou rovnováhu.
Jestliže si přejete zhubnout, tak jedinou motivací byste měli být vy sami. Místo toho, abyste se nenáviděli za svoje tělo, začněte se milovat. Dělejte to pro své zdraví, svou kondici, a proto, abyste se vy sami cítili skvěle a byli plní energie. Pozitivní motivace nastartuje všechny procesy ve vašem těle tak, aby vám pomáhaly s vaším plánem (viz pozitivní myšlenky a odměňování). Pamatujte si, že každý z nás je jiný a líbí se mu něco jiného. Ať vám někdo řekne, že máte skvělou nebo hroznou figuru, nevypovídá to nic o vás. Vyjadřuje tím jen své vlastní přesvědčení, které s vámi samotnými nemá nic společného, ačkoliv se tak může na první pohled zdát.
Pozitivní myšlenky a odměňování
Představte si, že jste sami sobě nejlepším přítelem. Když se podíváte na svého nejlepšího přítele, řeknete mu raději: “Tobě to dneska ale sluší!” Nikoli: “Podívej se na to břicho! No to je hrůza... ty šaty si neber, všichni uvidí, jak jsi tlustá/ý!”? Spousta lidí, aniž by si to uvědomovala, jsou sami sobě největším nepřítelem. Vyvíjí na sebe nesmyslné nároky (“musím být dokonalá/ý a nesmím selhat”), slovně se ponižují (“na to nemám, víc si ani nezasloužím”), nadávají si (jsem tlustá/ý a ošklivá/ý), trestají se (“pojď si znovu a znovu prožít ten pocit, kdy ti nebylo dobře”), odbývají se (“mně stačí to horší, já se dostanu na řadu až někdy jindy”) a nemají se rádi. Vnímáte, jak sami sebe předem programují k zaručenému neúspěchu?
Přitom pokud přestanete úpěnlivě myslet na to, co si o vás myslí ostatní, jestli říkají, že jste tlustí nebo něco jiného, uleví se vám. A to tak, že se vaše tělo začne vracet do kýženého normálu a vy můžete přirozeně a trvale zhubnout na svoji optimální váhu. Pokud se vyrovnáte se svými traumaty, odpustíte všem, co vám kdysi ublížili, dostanete ze sebe všechen vztek, vzdor a zklamání; zbavíte se ohromné tíhy.
V tomto procesu také skvěle fungují pozitivní afirmace v přítomném čase. Řekněte si teď, že se cítíte skvěle, jak jste krásní, štíhlí a zdraví. Pokud to budete myslet opravdu vážně a budete si to opakovat každý den, váš mozek předá tuto informaci vašemu tělu a vy začnete brzy pozorovat změny. Pokud vám to zní podezřele nebo nepravděpodobně či neuchopitelně, rádi bychom upřesnili, že nemáme na mysli bezduché a neúčinné mumlání nějaké kouzelné formulky nebo snahu přesvědčit sebe sama v potu tváře o něčem, čemu se vlastně podvědomě zdráháte věřit.
Začněte úplně jinak! Vyměňte svou rezistenci, nízkou sebedůvěru či negativní myšlenky za dobrý pocit, úsměv, nahlas vyřčená slova chvály a vděčnosti na adresu sama sebe a cokoli, co změní vaši pozornost z problému na řešení či z nedostatku čehokoli na téměř až hmatatelný pocit v situaci, kdy jsou věci takové, jaké je chcete mít.
Princip je jednoduchý. Není možné se soustředit na svou nadváhu a očekávat zhubnutí. Není možné se nenávidět a chtít se u toho cítit dobře. To, na co upíráte svou pozornost a emoce, má tendenci se rozšířit a stát se skutečností. Takže hubnutí začíná nejen ve vaší racionální hlavě, ale zejména v centru vašich emocí! Začněte doslova čímkoli, co vás potěší. Vše ostatní pak půjde snadněji. A nepolevujte. Nadváha ani vaše problémy nevznikly přes noc.
Pro úplné nastartování změny a vytvoření pozitivních návyků je potřeba nejméně 40 dní. Nyní dochází i k pozorování tohoto procesu na poli vědy, už víme, že naše myšlenky dokáží po určité době změnit procesy v našem těle. Samozřejmě to platí i pro ty negativní. Teď si představte, jak si každý den před zrcadlem opakujete, jak jste tlustí. Vaše tělo nemá jinou možnost, než tloustnout, protože to je informace, kterou mu předáváte.
Buďte trpěliví a dopřejte si čas. Vynechte také věty začínající “až jednou”. “Až jednou” je totiž “nikdy”. Chcete si koupit nové plavky a začít chodit pravidelně plavat? Neříkejte si “Až budu hubená/ý tak si koupím krásné plavky a nebudu se stydět jít do bazénu.” Běžte si je koupit hned a jděte si zaplavat. Jestliže se budete cítit sebevědomě a krásně, bude to z vás i zářit.
Odměňování je také důležité. Když se vašemu nejlepšímu příteli něco povede, pochválíte ho nebo mu koupíte dárek. Když se mu něco nepovede, řeknete: “To nevadí, pustíš se do toho znovu, s novou zkušeností, a příště to bude lepší”. Stejně tak se chovejte k sobě. Kupte si nové oblečení na cvičení, hezké knihy o zdravé výživě nebo běžte třeba na kurz zdravého vaření. Cokoliv vám udělá radost bude působit motivačně k dalších úspěchům.
Nedržte diety a nebojte se jídla
Dieta je něco jako kdybyste jeden měsíc v roce tvrdě dřeli v posilovně a zbytek roku leželi v posteli. Nemá dlouhodobý užitek a výsledek může být ještě horší než na začátku. Samozřejmě nemáme na mysli občasné či pravidelné ozdravné půsty, detoxikace pomocí zeleninových šťáv, apod. To vše ale jako součást zdravého životního stylu. Pokud si totiž přenastavíte své myšlení na “zdravý mód”, vše půjde samo a zcela přirozeně. Diety, počítání kalorií, vážení a měření, to vše na vás vyvíjí tlak, vyvolává zvýšené nároky a programuje možný pocit selhání. Udělejte si ze zdravého jídla požitek, najděte si recepty, jak je připravit co nejchutněji. Pokud vám totiž bude chutnat a bude vás bavit pokrmy připravovat, máte mnohonásobně vyšší šanci, že se nevrátí zpět k nezdravému jídlu nebo nezdravému životnímu stylu.
Ze začátku se připravte na to, že vám nezdravé jídlo (živočišné produkty, bílá mouka, cukr, chemické a umělé polotovary plné soli a dochucovadel a tuk) může chybět. Chuť je ale jen návyk a dá se velmi úspěšně přenastavit! Změny dělejte postupně. Ne nárazově nebo vše najednou ze dne na den. Zjistěte, po jakém jídle se necítíte dobře, a po jakém naopak máte dostatek energie. Až moc jsme si zvykli na to, že se po jídle cítíme těžce a ospale, nedochází nám, že to má být naopak. I když je něco označováno jako “zdravé”, nemusíme se po tom cítit dobře. V takovém případě to vynechte zcela nebo jezte jen po malých dávkách.
Také ne nadarmo se říká “jezte do polosyta, pijte do polopita”. Velké porce a přejídání zatěžují náš organismus, který musí vynaložit mnoho energie na trávení. Jestliže ale na něco máte chuť, nebojte si to dát. Pokud si jednou za čas dáte dortík, svět se nezboří a nevyčítejte si to. Jestliže ale máte často chuť na sladké, může to znamenat i deficit nějakého vitaminu nebo jiné látky, které vaše tělo postrádá. Po nějakém čase nového režimu můžete pozorovat, že už nemáte chuť na nezdravé věci nebo k nim dokonce cítíte odpor. Zvýší se vám také vnímání chutí a vůní. Tělo si rádo zvyká na lepší stravu a zpět se mu nebude chtít.
Jak si co nejvíce ulehčit přechod na zdravou stravu?
Nejen recepty, ale také samotné informace o zdravých potravinách jsou nesmírně důležité. Zjistíte, kolik cenných látek vám chybělo a na co si dát pozor, aby byla vaše strava vyvážená. Také je důležité pořídit si patřičné kuchyňské náčiní, které vám vše ulehčí.
Podívejte se na naše tipy na kuchyňské pomocníky, s kterými bude zdravá strava potěšením!
Mixéry Vitamix: příprava smoothies, omáček, polévek, ořechových másel, pomazánek, zmrzlin, sorbetů, těsta, krémů, koktejlů
NutraMilk: příprava rostlinných nápojů z ořechů, semínek, obilovin a bylin, výrobník na ořechová másla
Odšťavňovače Kuvings: příprava čerstvých šťáv z jakékoliv zeleniny, ovoce a bylin
Sušička potravin Yden: sušení zeleniny, bylin, hub, semínek a ovoce, přípravu krekrů, sušeného jogurtu, ovocných kůží a rolek
Fermentor Kuvings: příprava čerstvého sýra, řeckého jogurtu, nakládané zeleniny, sirupů a ovocných vín
Nepřilnavé nádobí Eaziglide: pro restování, opékání, grilování a pečení bez tuku
Vodní filtry Berkey: Pro vyčištění pitné vody od všech bakterií, cyst, léčiv, parazitů a virů, těžkých kovů a dalších zdraví neprospěšných láte
K pozitivnímu přístupu k životu, zdravé stravě, kvalitnímu pitnému režimu připojte také pravidelný pohyb. Nejpřirozenější pohyb je chůze. Můžete také připojit plavání, běh, jógu, tanec a posilování. Hlavní je, abyste se vždy cítili dobře. Uvidíte, že pak budete hubnout, aniž byste o tom věděli.