Jak správně používat keramické nože
Tvrdost keramické čepele, které nože vděčí za skvělé a dlouhotrvající fantastické ostří, si vybírá svou daň v podobě křehkosti.
Na rozdíl od oceli se s keramickými noži nedoporučuje jakkoli “sekat, páčit nebo vibrovat”. Určitě nejsou vhodné na krájení zmrzlých potravin, velmi tvrdého pečiva a podobně. A pokud už něco takového krájíte, tak výhradně pohyby vpřed a vzad. Nikdy “do boku”. To platí třeba také pro mačkání česneku, pro které se keramika nehodí.
Jako každý ostrý předmět ukládejte keramický nůž mimo dosah dětí a dbejte na jeho vlastní “bezpečnost”, aby se nepoškodil. Nesnáší nárazy, krájení na tvrdém povrchu (zapomeňte na designová skleněná prkénka či umělý kámen… používejte jen plastová či dřevěná prkénka a jiné měkké podložky) a zuby v něm může nadělat i “srážka” v myčce. Díky hladkému povrchu na něm neulpívají potraviny, takže ho stačí jen opláchnout či lehce umýt běžným detergentem.
Zubaté ostří na keramickém noži jsou zpravidla vždy jen důsledkem špatného použití. Brousit se dají jen speciálním diamantovým brouskem a ideálně u odborníků, jinak se snadno ostří poškodí prasklinami, které ještě zvýší jeho křehkost.
Některé společnosti nabízejí keramické nože s černou čepelí, vyráběné technologií HIP (Hot isostatic pressing), která odstraňuje jejich hlavní nedostatek, totiž značnou křehkost. Při tomto procesu jsou nože vystaveny spékání za vyšších teplot a tlaku ve speciálních vysokotlakých nádobách a obvykle v argonové atmosféře. Keramický materiál tak získává vyšší hustotu, a tedy i odolnost.
Další výhody keramických nožů
Kromě toho, že jsou po většinu času ostřejší než ocelové nože, jsou keramické nože zpravidla krásně lehké. Z hlediska barvy jsou zpravidla v bílém a černém provedení.
Jsou zejména vhodné na “živé” potraviny jako jsou čerstvé ovoce a zelenina, ve kterých neničí vitamíny a enzymy. Dále především na měkké suroviny a pro krájení tenkých a rovnoměrných plátků.