Co je to destilace?

Zjednodušeně můžeme říci, že destilace je proces čištění vody pomocí varu a následného sběru a ochlazování vzniklé páry. V jedné z nádob se voda přivede do bodu varu, vzniklá pára je následně odvedena do tzv. chladících trubic, kde je zpět kondenzací přivedena do kapalného stavu. Nečistoty a nechtěné látky tak zůstávají ve varné nádobě, odkud mohou být odstraněny.

Destilace se používá pro mnoho komerčních účelů, včetně výroby benzinu, destilované vody, alkoholu, parafínu, petroleje a mnoha dalších tekutin.

Destilovaná voda je čistá, ale bez minerálů

Co mohu očekávat od destilačního systému v domácnosti?

Destilace odstraňuje sedimenty, vysoký obsah soli, rozpuštěné pevné látky, pesticidy (pokud jsou řádně vybaveny odvzdušňovačem), fluorid, dusičnany, olovo, měď a další těžké kovy, arsen a bakterie. V závislosti na systému, a pokud je správně používán, může také účinně inaktivovat mikroorganismy, jako jsou bakterie, cysty a viry.

Destilace také bohužel odstraňuje užitečné minerály z vody.

Destilace NEODSTRANÍ chlór, vedlejší produkty chloru, některé organické sloučeniny, některé herbicidy a jiné chemikálie s bodem varu nižším nebo v blízkosti bodu varu vody. Ve vodě mohou být zachovány také kontaminanty, které se snadno mění na plyny, například složky benzinu nebo radonu v případě, že systém není speciálně navržen k jejich odstranění. Je také možné, že bakterie znovu zahájí kolonizaci na chladicí trubicích během neaktivního období.

Je nutné destilační systémy pravidelně čistit?

Ano. Destilátory vody se pohybují od relativně malých jednotek používaných v domácnosti až po velké modely pro komerční a průmyslové využití. Destilační jednotky v domácnosti obvykle obsahují varnou komoru (kde se voda vaří a odpařuje), kondenzační cívky nebo komory, kde je voda ochlazena a převedena zpět na kapalnou a nádobu na uskladnění vyčištěné vody. Destilační systémy je nutné pravidelně čistit např. octovým roztokem, také je třeba dezinfikovat zásobník destilované vody a pravidelně vyplachovat neodpařené látky, které zůstaly ve varné nádobě.

V nouzových situacích

Zde je několik věcí, které je třeba zvážit, pokud se máme spolehnout na destilační systémy v případě neočekávané nouzové situace:

  • Jen menší jednotky jsou přenosné a pouze některé z nich jsou vhodné pro použití s ohněm nebo kempovým vařičem.
  • Menší jednotky však nemusí zajistit dostatek vody pro více osob a tepelný zdroj k ohřevu vody do bodu varu nemusí být k dispozici.
  • Jestliže je k dispozici omezený zdroj paliva, destilační jednotka bude tento drahocenný zdroj vyžadovat a spotřebovávat.
  • Větší jednotky vyžadují dodávky elektrické energie, která nemusí být k dispozici.

Jsou systémy destilace nákladné?

Do nákladů spojených s funkcí systému destilace je potřeba zahrnout nejen samotnou koupi zařízení, ale také další faktory, jež cenu ovlivňují a i po samotné instalaci mohou nadměrně zvyšovat domácí rozpočet.

Veškeré náklady zpravidla zahrnují:

  • Samotný přístroj.
  • Odbornou instalaci.
  • Náhradní membrány a filtry.
  • Údržbu a čištění speciálními produkty.
  • Spotřebu elektrické energie nebo jiného zdroje tepla.
  • Vysokou spotřebu vody, jež je bez užitku odvedena do kanalizace.
Ztráta minerálů při destilaci vody: Rizika a alternativy

Jaké jsou zdravotní problémy spojené s destilací?

Problémem, jež se u destilace vyskytuje je to, že z vody odstraní nejen špatné či nežádoucí látky, ale také ty dobré, které naše tělo potřebuje k fungování. Odstraní minerály a díky tomu se z vody stane hypotonický (demineralizovaný) roztok. V našem tělem následně dojde k mísení hypotonického roztoku v hypertonickém prostředí tak, aby došlo k rovnováze obsažených minerálů. To v praxi jednoduše znamená, že pokud pijete hypotonickou vodu, vaše tělo se bude snažit vyrovnat deficit minerálů a převezme je z hypertonického prostředí vašeho těla, což je lymfatický systém a krev. Následně odebrané minerály vyloučí z těla ven prostřednictvím moči. V důsledku toho se vaše krev a lymfatický systém budou opět snažit o mineralizaci a začnou čerpat z jiných orgánů, kostí, apod.

Tento proces se opakuje vždy, když pijeme hypotonickou vodu a naše tělo tak přichází o drahocenné a životně důležité minerální látky. Provedené studie poukazují na to, že lidé, kteří po dlouhou dobu pijí demineralizovanou vodu, mohou být náchylnější k degenerativním onemocněním, jako je například osteoporóza.

Destilace není jediným řešením čištění a filtrace vody

Kromě destilace existuje mnohem lepší způsob čištění vody, a to filtrace pomocí gravitace.

Doporučené produkty

Kategorie blogu
Nahoru