Čerstvé šťávy z ovoce a zeleniny podle nemocí
Je obecně známé, že ovoce a zelenina představují významný zdroj vitamínů, minerálních látek, vlákniny, enzymů a dalších důležitých živin. Pokud chcete z jednotlivých druhů získat skutečně maximum, skvělým řešením je pití čerstvých šťáv, neboť v této formě se vitamíny vstřebávají rychleji a efektivněji.
A jaké kombinace čerstvých šťáv si připravit, abyste posílili imunitu a zmírnili některé zdravotní potíže? Máme pro vás hned několik tipů.
Výhody pití čerstvých šťáv
Ptáte se, proč dělat čerstvé šťávy, když můžete jíst celé ovoce? Je to díky lepšímu využití nutričního složení daného druhu ovoce nebo zeleniny. Zároveň pro konzumaci pevné stravy je zapotřebí více energie a zaměstnává to hned několik trávicích pochodů. Teprve potom se živiny dostanou tam, kam mají.
Naproti tomu při pití čerstvé šťávy se jednotlivé látky vstřebávají mnohem rychleji. Kromě toho je ve formě šťáv jednodušší zkonzumovat více ovoce a zeleniny najednou a dodat tak organismu široké spektrum prospěšných látek.
Rýma a nachlazení
Hlavním pomocníkem při pocitu nachlazení by měl být vždy citron. Trocha horké vody s čerstvou citronovou šťávou pomůže již během jednoho až dvou dnů ulevit od nachlazení.
Oblíbenou kombinaci proti nachlazení představuje šťáva ze dvou jablek, cibule a lžičky medu. Uvidíte, že se vám okamžitě uleví. Obecně známým pomocníkem při nachlazení je samozřejmě i zázvor, který lze přidat do různých šťáv, navíc dodá šťávám výraznější chuť.
Přehřátý organismus
Pokud vás v letních dnech trápí extrémní vedra, zapomeňte na zmrzlinu nebo sladké limonády s ledem a raději vyzkoušejte přírodní způsob ochlazení v podobě celeru. Aby se účinek dostavil téměř okamžitě, připravte si čerstvou celerovou šťávu.
Očista a detoxikace organismu
Pokud chcete tělu dodat látky, které mají detoxikační účinky, vsaďte na osvědčené pomocníky. Svěží chuť dodá šťáva z ananasu, který se skládá z 90 % z vody. Kromě své čistící funkce je ananas bohatý na draslík, vápník a sodík.
Z dalších druhů ovoce a zeleniny nezapomeňte sáhnout po jablku, hrušce nebo salátové okurce, která je navíc nejlepším přírodním diuretikem. S detoxikací organismu mimo jiné pomáhají i všechny zralé bobuloviny.
Problémy s trávením
Trávení je naší neodmyslitelnou součástí. Přesto stále více lidí trápí nejrůznější zažívací potíže. I s tím si ovšem dokážou poradit ovocné a zeleninové šťávy. Pokud máte problém se zácpou, vyzkoušejte přírodní projímadlo v podobě čerstvé špenátové šťávy. Na rozdíl od klasického projímadla nepůsobí špenát okamžitě, ale pro úspěšný regenerační proces je nezbytné vydržet s pitím této šťávy několik dní až týdnů.
Podobný účinek má i čerstvá šťáva ze zelí. Velmi silného projímavého účinky dosáhnete po vypití čerstvé švestkové šťávy. I proto je dobré ji pít pouze v malém množství.
Při problémech s nadýmáním si připravte například šťávu z karotky a špenátu nebo šťávu z červené řepy, karotky a okurky.
Vyčerpání a únava
Přepadla vás zimní únava a vyčerpání, sáhněte po celeru, červené řepě, jablku a mrkvi. Uvidíte, že vás tato kombinace nakopne. Červená řepa je obecně považovaná za skvělou surovinu, která v boji proti únavě a anemii, neboť je významným zdrojem železa. Chcete-li podpořit vstřebávání železa, které mimo jiné obsahují například zelené fazolky, doplňte připravovanou šťávu o šťávu z dýně nebo jablka. Obsažená jablečná kyselina totiž přirozeně podporuje vstřebávání železa do organismu.
Potíže s ledvinami
Trápí-li vás problémy s ledvinami, vsaďte na močopudné potraviny, jako je meloun, okurka, ananas nebo hruška. V letních měsících je navíc toto ovoce skvělým osvěžením a ochlazením pro přehřátý organismus. Ledvinám dále prospívá pití broskvové nebo rybízové šťávy.
Na ledvinové kameny pro změnu vyzkoušejte šťávu z karotky, červené řepy a okurky. K pročištění ledvin si připravte netradiční kombinaci šťávy z kokosu, červené řepy a karotky. Na její chuť si ovšem budete muset chvíli zvykat.
Záněty dásní a bolest zubů
Objeví-li se u vás potíže se zuby či dásněmi, zkuste sáhnout po šťávě z okurek, která obsahují velké množství draslíku. Ten je mimo jiné užitečný i pro vlasy a nehty.
Zubům a dásním dále prospívá šťáva z karotky nebo čerstvého špenátu. Výbornou surovinou je rovněž šťáva z listů tuřínu, která je významným zdrojem vápníku.