Často kladené dotazy (FAQ) pro vodní filtry Berkey
Láhev je vyrobena z nízko hustotního polyetylenu (FDA LDPE), uzávěr z vysoko hustotního polyetylenu (FDA HDPE) a slámka z polypropylenu (FDA PolyPro) v souladu s požadavky Úřadu na kontrolu potravin a léčiv (FDA).
Nejvyšší teplota, kterou filtry Sport Berkey® vydrží, činí 46 stupňů Celsia.
Výjimečně může dojít k zaseknutí slámky. Často si všimnete sami, kde se slámka uvnitř zasekla.
Napravit to lze velice jednoduše takto:
- Otevřete láhev tak, aby se slámka dostala ven.
- Uchopte slámku palcem a ukazovákem v místě, kde slámka vystupuje z láhve.
- Jemně slámku povytáhněte ven a zároveň otáčejte palcem a prstem tou částí slámky, jež je v kontaktu s lahví. Tímto způsobem se vám slámka otevře a nový filtr Sport Berkey® bude připraven k použití.
Filtrační vložky v láhvi Sport Berkey® nelze čistit. Lze však zakoupit náhradní filtrační vložky.
Čištění byste měli provést tehdy, jestliže dojde k výraznému zpomalení průtoku.
Můžete se rozhodnout, že budete filtry čistit pravidelně, například jednou za půl roku. Výhodou je, že tak zabráníte zpomalení průtoku. Zda budete filtry čistit pravidelně, záleží jen na Vás. Je to doporučení, nikoli nutnost.
1. Nejprve filtry Black Berkey® vyprázdněte a vymontujte filtrační vložky z nádoby Berkey®.
2. Pomocí hrubší strany nepoužité čisticí houbičky na nádobí nebo tvrdého zubního kartáčku odrhněte vnější část filtrů Black Berkey® jemně pod tekoucí studenou vodou.
3. Znovu filtry aktivujte (naprimujte). Jestliže s tímto procesem nejste dostatečně obeznámeni, přečtěte si prosím přiložený návod.
4. Namontujte filtry Black Berkey® zpět do nádoby Berkey®.
5. Nakonec nádobu Berkey® naplňte a proveďte zkoušku pomocí červeného potravinářského barviva, jak je popsána v návodu, čímž se přesvědčíte o tom, že filtry Black Berkey® fungují správně.
Konkrétní mikroorganismy, jež způsobují charakteristické zelené zbarvení vody, jsme netestovali, testovali jsme však jiné patogenní bakterie a dva viry, jejichž velikost představuje pouhý zlomek velikosti vodních řas.
Filtry Black Berkey® byly testovány na odstranění jak patogenních bakterií, tak virů na úrovni vyšší, než jakou předepisují normy pro čištění EPA, což předpokládá, že by měly být větší bakterie, jako např. cyanobakterie, rovněž účinně odstraněny. Bez výsledků testů na tyto konkrétní mikroorganismy se však společnost NMCL zdržuje konkrétního prohlášení v této věci.
Další dotazy směřují na mikrocystiny, jež představují chemické produkty zamoření cyanobakteriemi, organickými chemikáliemi. Při testování filtrů Black Berkey® bylo zjištěno, že jsou při odstraňování organických chemikálií vysoce účinné.
Údaje o výsledcích testů odstranění mikroorganismů a organických chemikálií pomocí filtrů Black Berkey® i informace, které poskytla EPA v materiálech, jež byly citovány výše, svědčí o tom, že filtrační systémy Berkey® by měly být vysoce účinné při odstraňování a snižování množství znečištění způsobeného řasami / sinicemi (vodním květem). Společnost NMCL rovněž doporučuje, aby byl vždy, kdy je to možné, používán co nejčistší zdroj vody.
Je produkt, jenž je výsledkem čisticího procesu, určen ke konzumaci?
ANO
Filtrovaná voda je produktem určeným ke konzumaci.
Obsahuje filtrovaná voda nějaké formy živých organismů nebo derivátů dřívějších či současných živých
organismů?
NE
Je ve filtrech přítomen obsah živočišného původu, ať dřívějšího či současného?
NE
Bakterie jsou považovány za živé organismy. Jsou filtrační vložky Black Berkey® bakteriostatické a
zabraňují, aby v nich docházelo ke vzniku soužití s veškerými formami živých organismů?
ANO.
Filtry jsou bakteriostatické a ANO, jejich bakteriostatické vlastnosti zabraňují mitóze a
neumožňují, aby došlo ke kolonizaci filtrů živými organismy. To ovšem neplatí o všech filtračních
systémech, jež jsou v současnosti na trhu. Mnohé filtrační systémy podporují mikroskopické živé
organismy a nejsou schopny zamezit růstu bakteriálního květu v rámci vložky. Přesvědčte se vždy o
tom, že mají filtry bakteriostatické schopnosti.
Odstraňují filtry korýše a ostatní živočišné organismy, které mohou být ve vodě přítomny před
filtrací?
Koliformní bakterie nepředstavují patogenní organismy (způsobující nemoci) a jsou přirozenou součástí mikrobiálního složení střevního traktu teplokrevných savců včetně člověka. Všechny koliformní bakterie představují relativně neškodné mikroorganismy a můžeme je nalézt v podstatě všude – v půdě, na kůži, na zvířatech, hmyzu, v jezerech a řekách atd. Koliformní bakterie jsou organismy, jež slouží jako indikátory a používají se při mikrobiologické analýze vody. Jsou-li koliformní bakterie přítomny v nefiltrované neupravené vodě, předpokládá se, že je doprovázejí i větší organismy, jež mohou být původci nemocí (patogeny).
Zvláštní podskupinu této třídy představují fekální koliformní bakterie, z nichž je nejznámějším zástupcem Escherichia coli. Tyto organismy lze od ostatních koliformních bakterií odlišit, neboť se vyskytují pouze ve fekáliích teplokrevných živočichů. Fekální koliformní bakterie neboli E-Coli představují zvláštní typ koliformních bakterií. Jejich přítomnost v pitné vodě je mnohem závažnější, než jak je tomu u ostatních koliformních bakterií, neboť jsou původci nemocí a jsou též indikátorem skutečnosti, že došlo ke kontaminaci pitné vody splašky nebo odpadem zvířecího původu, jenž může obsahovat i jiné bakterie způsobující nemoci.
Filtry Black Berkey® byly testovány pomocí více než miliardy mikroorganismů E-coli na jeden litr (růst kolonie). Tato míra znečištění je více než desetitisíckrát vyšší než velikost kolonie (počet patogenů), jež se obvykle používá při testování schopnosti filtračních systémů odstranit bakterie E-coli. Výsledky prokázaly ve filtrované vodě (odpadní vodě) nulovou přítomnost jakýchkoli zjistitelných patogenů. Následně byla voda inkubována a ani poté nedošlo k růstu žádných patogenů, ani při kontrole pod elektronovým mikroskopem nebyla zaznamenána přítomnost žádných patogenů.
Před uskladněním je vhodné obě komory filtru vyprázdnit, protože ve stojaté vodě může dojít k růstu bakterií. Obě komory můžete vymýt mýdlovou vodou a nechat uschnout. Jestliže jste filtrační vložky použili, nechte je před uskladněním plně vyschnout. Máme v nabídce nástroj, který je skvělým pomocníkem jak při aktivaci (primování), tak při kompletním čištění. Jedná se o pumpičku Black Berkey® Primer™. Výhodou "vypumpování" filtračních vložek Black Berkey® je, že se velmi rychle vysuší a současně dojde k jejich vyčištění. Další možností, jak filtry vysušit, je ponechat je jeden až tři dny na okenním parapetu a nechat je vysušit přirozeně pomocí vzduchu. Důležité je zajistit, aby byly před uskladněním naprosto suché, aby se zcela zabránilo možnosti růstu bakterií.
Pro dlouhodobé uskladnění doporučujeme filtry neprodyšně uzavřít, například pomocí uzavíratelného sáčku. Filtry mají vysokou citlivost a absorpční schopnost a mohou ze vzduchu absorbovat pachy a kouř. Uzavřením do uzavíratelného sáčku zabráníte absorpci pachů z okolního vzduchu. Jakmile budete chtít filtry použít, vydrhněte je zvnějšku nepoužitou houbičkou nebo pevným kartáčkem. Poté filtry před tím, než je vložíte zpět do systému, znovu aktivujte (naprimujte). Teoreticky je životnost filtrů neomezená.
Odstranění ropných produktů z vody je poměrně snadné. Filtry Black Berkey® byly testovány na schopnost odstranit následující ropné nečistoty až do hodnoty 99,9%: benzin, nafta, ropa, petrolej, ředidlo, rafinovaný olej.
Mějte však prosím na paměti, že i filtry je možné přesytit. Například odstranit jeden litr petroleje z tisícilitrové nádoby by nemělo představovat problém (zabere to nějaký čas, ale neměl by to být problém). Avšak odstranit jeden litr petroleje z dvoulitrové směsi vody a petroleje by zřejmě přetížilo jakýkoli filtr pracující na principu gravitace.
Za normálních okolností má čistá pitná voda neutrální pH (7).
Při filtrování vody pomocí našeho filtračního systému Black Berkey® dochází obvykle k mírnému zvýšení hodnoty pH vody. Toto zvýšení je zdravé, protože patogenním bakteriím a virům se daří lépe v kyselejším prostředí, zatímco v zásaditějším prostředí přežívají obtížněji. Zásaditější prostředí má vyšší hodnotu pH. Přesná hodnota pH závisí na různých faktorech včetně toho, jakou hodnotu pH měla voda před přefiltrováním. Proto nelze individuálně odpovědět, jaké je výsledné pH u jednotlivého klienta či zdroje vody.
Nerezová ocel, ze které jsou filtry vyrobeny, je vůči pitné vodě případně jejímu běžnému rozpuštěnému obsahu inertní (nereaktivní) a jakkoli neovlivňuje její pH (zásaditost či kyselost).
pH pitné vody nemá přímý vliv na zdraví. V pitné vodě je (dle vyhlášky) pH uváděno v rozmezí mezních hodnot 6,5-9,5. Nižší hodnoty bývají typické pro měkké a málo mineralizované vody. Vyšší hodnoty pH mohou být výsledkem přírodních nebo umělých způsobů ztvrzování vody. (Nápoje sycené CO2 mívají velmi kyselé pH až na úrovni 4,5 - 6, což může negativně ovlivňovat zubní sklovinu nebo acidobazickou rovnováhu těla směrem k překyselení organismu. Mírně alkalická voda je proto vnímána jako zdravější.)
Zde je případně pro informaci odkaz na celé platné znění vyhlášky, kterou se stanoví hygienické požadavky na pitnou vodu: Vyhláška č. 252/2004 Sb.
Existují dva různé typy blokovacích zátek:
1. Černé blokovací zátky jsou běžně dodávány se všemi systémy Berkey Light a s některými systémy z nerezové oceli. Vyrobeny jsou z pryže Buna, která byla řádně schválena americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA).
2. V některých systémech z nerezové oceli lze používat bílé blokovací zátky. Obsahují matici a šroub, jež jsou vyrobeny z polypropylenu. Těsnění je z potravinářského silikonu.
Mějte prosím na paměti, že voda ve spodní komoře nepřijde do kontaktu s žádným typem blokovacích zátek. Voda bude přefiltrována před tím, než se dostane do spodní komory.
Používáme různé typy kohoutků.
Zátka, pouzdro, matice a podložky, jež se používají pro naše standardní kohoutky a kohoutky se skleněnou kapilárou pro kontrolu hladiny, jsou vyrobeny z těchto materiálů:
- Zátka: uvnitř je ze silikonu, jež splňuje požadavky FDA na materiály, které přicházejí do kontaktu s potravinami.
- Pouzdro: je z polypropylenu, jež splňuje požadavky FDA na materiály, které přicházejí do kontaktu s potravinami.
- Podložky: jsou z pryže, jež splňuje požadavky FDA na materiály, které přicházejí do kontaktu s potravinami.
- Trubice kohoutků se skleněnou kapilárou: jsou vyrobeny z leštěného hliníkového plechu, do něhož je vložena skleněná trubice. Malé podložky v horní a spodní části trubice kohoutků s pozorovacím okénkem jsou z pryže, jež splňuje požadavky FDA na materiály, které přicházejí do kontaktu s potravinami.
Kohoutek na víno je vyroben poněkud odlišně a sestává se z jiných dílů:
- Podložka je z EPDM a černé pryže.
- Černá matice je z vysokohustotního polypropylenu.
- Tělo je z polypropylenu.
- Kohoutek je z polypropylenu.
1. Spodní komoru vymyjte jednou za měsíc vodou s prostředkem na nádobí.
2. V oblastech s tvrdou vodou se po delším používání může na kohoutcích a komorách vytvořit vápenatá usazenina. Pro její odstranění ponořte postižená místa na asi 15 minut do octa (nebo do směsi octa a vody v poměru 50:50) či vody s kyselinou citronovou. Vápenaté usazeniny očistěte houbičkou nebo měkkým kartáčkem a poté omyjte vodou s prostředkem na nádobí a opláchněte.